piątek, 26 lipca 2013

OGÓRKI MAŁOSOLNE / KISZONE




Nie ma chyba nic prostszego jak przygotowanie ogórków małosolnych. Wystarczy je zalać soloną wodą, dodać ziół i odczekać co najmniej dobę. Jeśli chcemy aby były kiszone, trzeba je odstawić na nieco dłużej.

  • ogórki gruntowe
  • czosnek
  • korzeń chrzanu
  • sól kamienna
  • gałązki kopru z nasionami
  • do wyboru: liście pora i selera, liście chrzanu, liście wiśni lub porzeczki

Zagotowujemy wodę dodając po 1,5 łyżki soli na każdy litr wody. Lekko studzimy.
Umyte ogórki układamy ciasno w słoikach. Do każdego dodajemy oczyszczone i pokrojone kawałki chrzanu i czosnku. Możemy też wsypać po kilka ziaren gorczycy, ale nie jest to konieczne. Na wierzchu układamy gałązkę kopru oraz wybrane liście. Zwykle daję takie, które mam pod ręką – najczęściej są to liście pora i selera. Słoiki zalewamy lekko ciepłą zalewą solną, zakręcamy i odstawiamy w jasne miejsce.
Ogórki małosolne można próbować już następnego dnia, choć wg mnie najlepsze są po dwóch dniach. Jeśli słoiki z ogórkami wyniesiemy do piwnicy, to przez całą zimę będziemy je jeść w wersji kiszonej.


2 komentarze:

  1. Lepiej sól dodać już po ugotowaniu tuż przed zalaniem ogórków. Gotując pozbawiasz sól innych wartości, a nadających specyficznego smaku ogórkom. Sprawdziłem wielokrotnie.
    Tez uważam że ogórki jeszcze w środku niedokwaszone są najlepsze. Żeby jak najdłużej mieć takie, wstawiam kamionkę do lodówki już po 24 godzinach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za cenne rady! Ciekawe z tą solą, wypróbuję już jutro wstawiając następną partię ogóreczków;) Pozdrawiam!

      Usuń