sobota, 7 września 2013

LECZO Z CUKINIĄ NA ZIMĘ




Warzywne leczo pachnące słońcem i wakacyjnymi wspomnieniami. W tym roku nie udało mi się całej porcji zamknąć w słoikach, bo cześć zjedliśmy na bieżąco, od razu po przygotowaniu;) Teoretycznie jednak całość powinna się zmieścić w ok. 7 słoikach o pojemności 750 ml. Zróbcie je koniecznie, bo jest pyszne!

  • 2 kg kolorowej papryki
  • 1 ½ kg pomidorów
  • 1 kg cebuli
  • 1 kg cukinii
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • ½ szkl. oleju + po 1 łyżce na słoik
  • 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
  • 1 łyżeczka ostrej mielonej papryki
  • 1 łyżeczka cukru
  • sól i pieprz do smaku
Paprykę oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy w większą kostkę. Cukinię obieramy lub nie (w zależności od twardości skórki) i kroimy w średnią kostkę. Pomidory sparzamy, obieramy ze skórki i kroimy na ćwiartki. Cebulę obieramy i kroimy w średnią kostkę.
W garnku rozgrzewamy olej, wrzucamy cebulę i dusimy ją do momentu aż zrobi się szklista. Dodajemy paprykę i pomidory. Dusimy ok. 15 min. Dodajemy cukinię, przyprawy do smaku i koncentrat pomidorowy. Dusimy wszystko razem, od czasu do czasu mieszając przez ok. 15 min na małym ogniu. Pomidory powinny puścić wystarczająco dużo soku, ale jeśli tak się nie stanie leczo można podlać odrobiną wody. Na koniec dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę, mieszamy i gorące leczo wkładamy do słoików. Do każdego słoika wlewamy po 1 łyżce oleju, zakręcamy i pasteryzujemy 20 min.

Propozycja podania: Zimą podgrzewamy zawartość słoika i łączymy z podsmażoną kiełbaską, piersią z kurczaka lub tak jak jest, bez dodatków, z kromką pieczywa. Smacznego!

Inspirowałam się przepisem z gazetki „Najlepsze przetwory” z 2009 r.

 Warzywa psiankowate 2013 Zapasy na zimę - I edycja 2013

12 komentarzy:

  1. Tak, jak leczo, to obowiązkowo z cukinią. Dziękuję za dodanie wpisu do akcji psiankowatej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Słoiki właśnie sie pasteryzują a ja zapomniałam dodać po łżce oliwy- wyjdą? Czy może trzeba zjeść od razu bo się popsują?
    Tak to jest robić kilka rzeczy na raz :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spokojnie, myślę że wyjdą;)Sama często zapominam o różnych szczegółach, które nie mają wpływu na całość.

      Usuń
  3. Odpowiedzi
    1. Sól jest podana w składnikach. Dodajemy ją razem z papryką słodką i ostrą, cukrem i pieprzem do smaku. Ilość regulujemy indywidualnie wg własnych upodobań.

      Usuń
  4. ja Twój przepis realizuje drugi rok jest pyszny,zamiast kiełbasy dodaje wcześniej podsmażone paski schabu.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja tegoroczna produkcja lecza też już ruszyła;) Tydzień temu jedliśmy je z piersią kurczaka, ale ze schabem jest pewnie równie pyszne. Pozdrawiam i zapraszam po kolejne przepisy!

      Usuń
  5. właśnie wczoraj wyprodukowałam leczo, jest cudne, teraz tylko musi zimy doczekać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolejny rok i leczo w słoikach. Przepis sprawdzony i nie wyobrażam sobie nie zrobić zapasu na zimę. W tym roku wcześniej zrobione bo lato wcześniej. Dzięki za przepis ☺

      Usuń
    2. Leczo już w słoikach. Co roku wychodzi pyszne.

      Usuń
  6. Właśnie nakładam leczo z Pani przepisu do słoików.Wygląd ma super apetyczny, smak również.Sól i pieprz dodałam wg siebie. Jeśli za mało doprawię w zimie przed podaniem. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dopiszę jeszcze tylko , że wyszło mi 8 słoików "kompotowych" bo nadłożyłam trochę cukinii i papryki.:):)

      Usuń