wtorek, 26 maja 2015

STAROMODNY TORT KAWOWY




Ulubiony tort kawowy mojego taty, wykonany z okazji urodzin, wg jego szczegółowych wytycznych. Na jasnym biszkopcie, z kremem na jajkach ubijanych na parze i koniecznie z kawą parzoną razem z fusami. Tort okazał się tak pyszny, że smakował nie tylko solenizantowi. A ja częściowo pozbyłam się obiekcji, co do kremów na surowych jajkach, których do tej pory unikałam jak ognia. Polecam ten tort na szczególne okazje, zwłaszcza dla przywołania miłych, sentymentalnych wspomnień. 

Biszkopt:
  • 6 dużych jajek
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka mąki
  • 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
Krem kawowy:
  • 3 duże łyżki kawy sypanej
  • 50 ml wrzącej wody
  • 4 jajka
  • ¾ szklanki cukru
  • 300 g masła
  • 2 łyżki spirytusu
Do nasączenia:
  • ½ szklanka wody
  • 2 łyżki spirytusu
Dekoracja:
  • bita śmietana
  • ziarenka kawy lub drażetki czekoladowe

Biszkopt: Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy mikserem na sztywną pianę. Cały czas miksując stopniowo dodajemy cukier i żółtka. Mąkę i mąkę ziemniaczaną przesiewamy i delikatnie łączymy z masą przy pomocy szpatułki.
Dno tortownicy o średnicy 21 cm wykładamy papierem do pieczenia, boków niczym nie smarujemy. Wylewamy ciasto i pieczemy w piekarniku z termoobiegiem rozgrzanym do 1700C (lub do 1900C bez termoobiegu) przez ok. 40 min. Studzimy. Przed wyjęciem biszkoptu, jego boki delikatnie oddzielamy od blaszki przy pomocy nożyka.
Wysuszony wierzch biszkoptu delikatnie ścinamy na grubość ok. 0,5 cm. Ścinki wkładamy do blaszki i wkładamy na 5 – 10 minut do nagrzanego piekarnika, aby jeszcze bardziej je wysuszyć. Studzimy i drobno kruszymy.

Krem kawowy: Kawę zalewamy 50 ml wrzącej wody. Mieszamy i odstawiamy do przestudzenia.
Jajka przelewamy na sitku wrzącą wodą, a następnie wybijamy do dużej, szklanej miski. Miskę ustawiamy na garnku z gotującą się wodą. Dodajemy cukier i ubijamy jajka na parze przez ok. 10 minut, do uzyskania gęstej, puszystej i jasnej masy. Miskę zdejmujemy znad pary i studzimy masę w dalszym ciągu ubijając ją na najniższych obrotach miksera.
Ucieramy miękkie masło, dodając stopniowo po 1 łyżce masy jajecznej – nie za szybko, aby masa się nie zważyła, a następnie po łyżce zaparzonej, zimnej kawy razem z fusami. Na koniec wlewamy spirytus. Miksujemy.

Wykonanie: Biszkopt kroimy na 3 cienkie blaty. Pierwszy z nich układamy na paterze i nasączamy częścią wody ze spirytusem. Smarujemy kremem kawowym i przykrywamy drugim blatem biszkoptu. Nasączamy go, smarujemy kremem, dociskamy ostatnim blatem biszkoptu i również go nasączamy. Wierzch i boki tortu smarujemy resztą kremu kawowego. Boki dekorujemy pokruszonym biszkoptem, a wierzch kleksami bitej śmietany i ziarenkami kawy lub drażetkami czekoladowymi. Tort przechowujemy w lodówce.

22 komentarze:

  1. Tak, krem na jajkach i maśle choć starodawny jest przepyszny.
    Jest jeszcze wersja uproszczona z kremem zaparzanym syropem cukrowym - pracy mniej a efekt ten sam.
    Przypomniałaś mi,że faktycznie dawniej dodawano do kremu kawę razem z fusami i muszę koniecznie do tego wrócić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam takie kremy. Są aksamitne i świetnie smakują. Ten tort musiał być bajeczny z tą kawą :)

    OdpowiedzUsuń
  3. zrobiłem dzisiaj dokładnie według przepisu super wyszedł

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno wygląda bardzo pysznie i smakuje już mi ślinka cieknie

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeszcze inny przepis na krem :4 jajka szklanka cukru 1/2 szkl mleka} zagotować ciągle mieszając, jak ostygnie dodawać do masła ciągle miksując, jajka są zagotowane i jest pewność że nikt nie zachoruje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zainteresował mnie ten przepis.Podaj proszę dokładniejszy przepis; czy jajka miksuje się i dopiero miesza z cukrem i mlekiem; czy przypadkiem nie dodaje się mąki? Pozdrawiam

      Usuń
  6. Pyszny krem, wszystkim smakował :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za bardzo dobry przepis.

      Usuń
  7. Dziękuje serdecznie za przepis.
    Tort wyśmienity.
    Świetnie smakuje połączenie kawy z masą maślaną :)
    Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajny przepis.
    Oczywiście dałam za zimne masło na początku i pojawiły się bryły ale udało się odratować- na chwilę dając miskę z kremem do letniej wody. Do dekoracji polecam jeszcze wiśnie w syropie :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja zrobię w tym roku, ale posmaruje krem kawowy cienka warstwą drzemu np z porzeczki tak jak mama robila. I pamiętam że poncz był z pomarańczowej skórki gotowanej w małej ilości wody plus potem spirytus. 😀 Mam nadzieję że mi się uda. Moje dzieci wspominają babciny tort... Będzie niespodzianka.. Spokojnych świąt życzę...

    OdpowiedzUsuń
  10. Stare dobre torty,jeśli chodzi o ewentualną salmonelle,to dodatek spirytusu rozwiazuje problem,koniecznie sparzyc skorupy jaj

    OdpowiedzUsuń
  11. Robię średnio raz w miesiącu. Za każdym razem znika w szybkim tempie. Jest rewelacyjny i obłędny w smaku.

    OdpowiedzUsuń
  12. Nigdy nie robiłam takiego kremu, czy te fusy nie przeszkadzają? Bo jak się łyknie kawę z fusami to nie smakują dobrze i latają między zębami ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie przeszkadzają. Jest wielu amatorów takiego kremu. A jeśli ktoś naprawdę nie lubi, to można zrobić bardziej nowoczesny krem na śmietanie, serku mascarpone i naparze z kawy rozpuszczalnej, ale to już będzie zupełnie inny smak.

      Usuń
    2. Zrobiłam i krem wyszedł przepyszny. Faktycznie fusy nie przeszkadzają I jest mocno kawowy. Wszystkim bardzo smakowało, napewno powtórzę nie raz. Dziękuję za przepis

      Usuń
  13. Czy musi być spirytus dodany do kremu ?

    OdpowiedzUsuń
  14. Można zastąpić czymś innym alkoholowym ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Alkohol można pominąć lub zastąpić innym, np. wódką. Nie można jednak dodać za dużo płynu, aby nie rozwodnić kremu. Można też zrezygnować z dodawania alkoholu do kremu, a dodać trochę więcej do nasączenia. W tej sytuacji nie ryzykujemy zważenia się kremu po dodaniu innego alkoholu niż spirytus.

      Usuń
  15. Dziękuje za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
  16. Czy ten krem jest stabilny? Potrzebuje kremu kawowego do bezy, a nie chciałabym aby beza zmiękła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten krem jest dość luźny i przede wszystkim zbyt słodki dla bezy. Tort bezowy robię zwykle na kremie z mascarpone, ale przekładam blaty krótko przed podaniem.

      Usuń