czwartek, 24 listopada 2016

URODZINOWY TORT Z OPŁATKIEM




Dzieci uwielbiają kolorowe torty ze swoimi ulubionymi postaciami z bajek, a nie zawsze mamy czas, lub zdolności, aby sprostać im wymaganiom. I tu z pomocą przychodzą nam jadalne obrazki drukowane na opłatkach. Do wyboru mamy setki wzorów w wielu rozmiarach, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na obrazku można też wydrukować dowolny napis, np. imię solenizanta. Opłatek wystarczy odpowiednio wcześnie zamówić (zwykle robię to przez Internet) i nałożyć około 2 godzin przed podaniem tortu. Krótko po nałożeniu zwykle zaczyna się marszczyć i falować, tworząc nierówną powierzchnię, ale gdy nabierze odpowiednio dużo wilgoci, znowu ładnie się rozprostowuje. Tort kroimy ostrym nożem, bo opłatek lubi się trochę ciągnąć. Moja propozycja to tort śmietanowo-owocowy. Bardzo łatwy i szybki, a przy tym lekki i smaczny. Taka opcja zawsze smakuje wszystkim dzieciom!

Biszkopt:
  • 8 jajek
  • szczypta soli
  • 1 ¼ szklanki cukru
  • 1 ¼ szklanki mąki tortowej
  • ¼ szklanki mąki ziemniaczanej
Krem owocowy:
  • 1 szklanka zmiksowanych jagód lub truskawek
  • 300 ml śmietany kremówki 36%
  • 250 g serka mascarpone
  • 2 łyżki żelatyny
  • 3 łyżki cukru pudru
Krem śmietankowy:
  • 300 ml śmietany kremówki 36%
  • 250 g serka mascarpone
  • 1 łyżka żelatyny
  • 2 łyżki cukru pudru
Do nasączenia:
  • sok z ½ cytryny
  • 1 łyżeczka cukru
  • ¾ szklanki wody
Dodatkowo:
  • opłatek na tort z kolorowym wydrukiem
  • cukrowe kwiatki i serduszka lub kolorowa posypka

Biszkopt: Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy ze szczyptą soli na sztywną, lśniącą pianę. Cały czas ubijając stopniowo dodajemy cukier, a następnie po 1 żółtku. Na koniec wsypujemy przesianą mąkę tortową i ziemniaczaną. Delikatnie mieszamy przy pomocy szpatułki, aby masa nie straciła puszystości. Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 24 cm z dnem wyłożonym papierem do pieczeni (boków niczym nie smarujemy). Pieczemy 45 – 50 minut w piekarniku z termoobiegiem rozgrzanym do 1600C (lub do 1800C bez termoobiegu). Studzimy w formie.

Krem owocowy: Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno. Dodajemy serek mascarpone, cukier puder i mus z jagód lub truskawek, a na koniec żelatynę rozpuszczoną w ¼ szklanki wrzącej wody i lekko przestudzoną. Miksujemy. 

Krem śmietankowy: Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno. Dodajemy serek mascarpone, cukier puder do smaku, a na koniec żelatynę rozpuszczoną w ¼ szklanki wrzącej wody i lekko przestudzoną. Miksujemy.

Wykonanie: Boki przestudzonego biszkopta oddzielamy od blaszki wąskim nożykiem. Ciasto wyjmujemy na blat, zdejmujemy papier do pieczenia i kroimy na 3 blaty. Pierwszy blat biszkoptu układamy na paterze, nasączamy 1/3 ponczu przygotowanego z wody, soku z cytryny i cukru do smaku. Smarujemy połową kremu owocowego, układamy drugi blat biszkoptu, nasączamy go i smarujemy resztą kremu owocowego. Całość równo dociskamy trzecim blatem biszkoptu i nasączamy go pozostałym ponczem. Tort na tym etapie wstawiamy na ok. 2 – 3 godziny do lodówki, aby masa stężała. Po tym czasie wierzch i boki tortu smarujemy kremem śmietankowym, zostawiając niewielką część na dekorację. Górę bardzo starannie wyrównujemy. Gotowy opłatek przycinamy tak, aby jego średnica była ok. 1 cm mniejsza niż średnica tortu i układamy go dokładnie po środku, lekko dociskając i wygładzając, aby równo przylegał do całej powierzchni. Resztę kremu śmietankowego przekładamy do rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką i wyciskamy dookoła, zakrywając miejsce łączenia się brzegu opłatka z tortem. Całość dowolnie dekorujemy cukrowymi kwiatkami lub kolorową posypką. Tort przechowujemy w lodówce.

Opłatek kwadrans po nałożeniu lekko pomarszczony:


Opłatek po około 2 godzinach znowu idealnie gładki:

28 komentarzy:

  1. super wygladaja te torty !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. A czy ood jedna z mas mozna posmaroac dzemem??? I czy ten mus moze byc z mrozonych truskawek???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, biszkopt przed nałożeniem kremu owocowego można posmarować dżemem, najlepiej o smaku owoców których użyjemy. Truskawki mogą być mrożone, sama często właśnie takich używam. Wcześniej należy je rozmrozić.

      Usuń
  3. Na ile osób ten tort wystarczy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyjmuje się, że tort o średnicy 24 cm wystarcza dla 15-20 osób, w zależności od tego jak duże porcje kroimy.

      Usuń
  4. Zawsze zamawiałam tego typu torty ze strony (podsyłam odnośnik), bo myślałam, że nie jest możliwe zrobienie czegoś takiego w domu. Jednak jest:D Następnym razem spróbuję wyczarować coś takiego sama, ale na początku przyda się jakieś pieczenie testowe, żeby w dniu imprezy nie zostać bez torta :D

    OdpowiedzUsuń
  5. A czy krem po czasie, nie strzele na tyle ze nie będzie się dało go nałożyć rękawem ?

    OdpowiedzUsuń
  6. Krem śmietankowy na żelatynie przygotowujemy tuż przed nakładaniem go na tort. Najpierw na boki i górę, układamy opłatek i resztą dekorujemy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Oplatek naklada sie na krem śmietankowy czy na jakis inny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na śmietankowy, dokładnie tak jak w opisie wykonania tortu.

      Usuń
  8. Witam, czy zamiast podanych owoców można zmiksować cytrynę lub pomarańczę? Córka chciała krem cytrusowy. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że dodałabym w tym przypadku sok wyciśnięty z 1 cytryny, zwiększając jednocześnie ilość serka mascarpone do 500g. Żeby było bardziej cytrusowo można też zwiększyć ilość soku z cytryny w ponczu do nasączania. Życzę udanego wypieku;)

      Usuń
  9. Bardzo smaczny tort. Będę go piec już czwarty raz. Zamiast kremu owocowego używam dżem wiśniowy. Wszystkim smakuje i podoba się wizualnie:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Czy biszkopt po upieczeniu 9d razu wyciągamy ? Rzucamy?

    OdpowiedzUsuń
  11. Mega. Wyszedl wyśmienity. Dzieki

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam ,chce się podjąć wykonania takiego tortu czy na tortownice o średnicy 26 cm też się nada ten przepis ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, uda się również w tortownicy 26 cm, będzie tylko minimalnie niższy. Proszę zwrócić uwagę aby użyć 8 dużych jajek, jeśli będą małe najlepiej dołożyć jedno więcej. Pozdrawiam

      Usuń
  13. Mam pytanie dotyczące kremu śmietankowego. Chciałabym sobie całość tortu przygotować dzień wcześniej to znaczy np. w piątek oprócz nałożenia opłatku i dekoracji wokół. Czy mogę sobie zrobić krem śmietankowy w piątek wieczorem, nałożyć go na górę i boki wstawić do lodówki, a w sobotę nałożyć na wierzch opłatek i udekorować resztę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, może być dzień wcześniej, o ile krem śmietankowy nie będzie potrzebny do dekoracji po nałożeniu opłatka, np na falbankę wokół. W tym przypadku lepiej zrobić go tuż przed wykończeniem. Przygotowanie kremu nie zajmuje dużo czasu.

      Usuń
  14. Witam. A mam pytanie takie jeśli zrobię tort dzień wcześniej i go obłożę masa śmietankowa to czy opłatek się przyklei na drugi dzień? Czy lepiej jest tort przełożyć masa w środku i dopiero rano go obłożyć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masę śmietankową najlepiej zrobić przed wykładaniem opłatka, na świeżo. Jest na żelatynie, więc zrobiona dzień wcześniej nie byłaby już taka plastyczna.

      Usuń
  15. Dzien dobry,
    W sobotę mam impreze czy dziś mogę w całości zrobić(masa + ułożnie opłatka) tort?
    I czy opłatek opłatek położony na masie smietanowej nie zmieknie
    ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Radzę zrobić dziś biszkopt i przełożyć kremem owocowym, a krem śmietanowy i opłatek nałożyć dopiero w sobotę rano. Nie zajmuje to dużo czasu, a na świeżo będzie dużo ładniej. Po dwóch dniach opłatek nie wygląda już tak ładnie, kolory i kształty rozmywają się od wchłoniętej wilgoci.

      Usuń
  16. Będę robić tort w sobotę ,czy mogę dorzucić np.mrozone borówki do kremu w całości bez blendowania ,moje dzieci zawsze wyglądają z tortu owoce 😄

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinno być ok, ale nie mam pewności czy w trakcie rozmrażania nie puszczą zbyt dużo wody. Pewniejsze byłyby owoce świeże

      Usuń
  17. Dziękuję ślicznie za odpowiedź

    OdpowiedzUsuń