czwartek, 16 maja 2019

BUŁKI KAJZERKI




Najprostsze, codzienne bułeczki pszenne, czyli tradycyjne kajzerki. Piekę je kilka razy w tygodniu, bo przepis znam na pamięć. Cały ich sekret tkwi w zwyczajności - chrupiącej, rumianej skórce oraz miękkim i puszystym wnętrzu. Dobrze się przechowują do kolejnego dnia i nie twardnieją zbyt szybko. Charakterystyczne nacięcia robię najprościej jak się da – krawędzią okrągłej salaterki. Polecam!

Składniki na 12 bułek:
  • 500 g mąki pszennej
  • 250 ml letniej wody
  • 20 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 roztrzepane jajko
  • 2 łyżki stopionego masła lub oleju
Drożdże rozcieramy z cukrem i odrobiną letniej wody. Odstawiamy do napęcznienia. Mąkę przesiewamy do miski, pośrodku robimy wgłębienie i wlewamy rozczyn z drożdży. Dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy wszystko do momentu uzyskania zwartego i sprężystego ciasta. Formujemy je w kulę, oprószamy mąką, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
Po tym czasie ciasto przekładamy na stolnicę oprószoną mąką, dzielimy na 12 równych porcji i formujemy okrągłe bułeczki. Delikatnie je spłaszczamy i okrągłą salaterką z cienką krawędzią robimy trzy dość mocne nacięcia, dociskając bułkę niemalże do samego spodu. Uformowane bułeczki układamy w niewielkich odstępach na natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na 30 - 40 minut.
Pieczemy 15 – 16 minut w piekarniku z termoobiegiem rozgrzanym do 2200C (lub do 2400C bez termoobiegu), do zrumienienia.

W maszynie do pieczenia chleba:
Składniki dodajemy zgodnie z instrukcją, czyli najpierw płynne, potem sypkie i na koniec drożdże. Nastawiamy program do wyrabiana ciasta i pozostawiamy w maszynie aż do wyrośnięcia. Po tym czasie postępujemy zgodnie z przepisem powyżej.

3 komentarze:

  1. Ale fajny patent z nacinaniem kajzerek brzegiem salaterki :). Dziękuję :).

    OdpowiedzUsuń
  2. Nietwardniejące kajzerki? Koniecznie muszę wypróbować, bo ja już twarde kupuję w sklepie :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie zwykłe bułeczki są najlepsze :)

    OdpowiedzUsuń